Životopis

Michaela Koudelková v roce 2023 vystudovala hru na zobcovou flétnu cum laude na Hochschule für Musik und Theater v Hamburgu pod vedením Petera Holtslaga v rámci studia Konzertexamen. V témže roce také obhájila disertační práci na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Svá magisterská studia ukončila v roce 2016 cum laude na Akademii Muzycznej w Krakowie ve třídě Petera Holtslaga a Erika Bosgraafa. Je také absolventkou Konzervatoře Brno. V letech 2019 a 2022 se představila na sólových recitálech na Fringe & Fabulous Fringe v rámci Oude Muziek Festival Utrecht. V roce 2019 se stala laureátkou mezinárodní soutěže Tel Aviv Recorder Competition v Izraeli, kde byla oceněna první cenou. Roku 2018 se představila ve finále Kaleidoscope Vocal and Instrumental Competition v Santa Monice (USA), kde byla vybrána mezi 6 finalistů z celkem 2000 účastníků 88 zemí světa.

Michaela je taktéž trojnásobnou laureátkou interpretační soutěže v rámci Letní školy barokní hudby v Kelči a v Holešově (2009, 2010, 2012). V roce 2011 se zúčastnila mezinárodní soutěže Pro Bohemia Ostrava, kde získala 1. místo, titul Laureáta a Absolutního vítěze. V roce 2012 získala 1. místo a celkové vítězství v oboru hra na zobcovou flétnu v celostátní soutěži konzervatoří. V roce 2014 zvítězila v přehrávkách o sólový výstup s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Roku 2015 se představila ve finále York Early Music International Young Artists Competition ve Velké Británii se souborem Il Giorno Felice. V roce 2016 získala s Ensemblem Nomen Nescio 2. místo a speciální cenu polského radia Merkury na soutěži komorních ensemblů v Poznani.

Michaela je též součástí nedávno vzniklého uskupení Ensemble Sanguineus, se kterým v roce 2023 debutovala v německém Rheinsbergu jakožto finalisté Rheinsberg Hofkapelle. Tento komorní ensemble se zaměřuje na dobovou interpretaci galantního a preklasicistního období. Na jaře letošního roku se v rámci projektu Fondation Les Arts Florissants Williama Christie společně s ensemblem Overtone a Varsovia Galante představila ve francouzském Thiré.

Michaela Koudelková se představila na hudebních festivalech v České republice i v zahraničí (Concentus Moraviae, Oude Muziek Festival Utrecht, Tel Aviv Recorder Festival, Svatováclavský hudební festival, Hudební festival Znojmo, Haydnovy hudební slavnosti, Hudební slavnosti, Janáčkův máj, Musica Holešov, Bacha na Mozarta!, Młoda Muzyka Dawna, Opera Nova w Bydgoszczy, Dni Bachowskie, Nitrianská hudobná jeseň, Barok w Radości, Barok na Spiszu, Bach Kraków Festiwal). Vystoupila na koncertech v České republice, Slovensku, Polsku, Rakousku, Německu, Anglii, Norsku, Holandsku, Izraeli a USA.

Jak sólistka i komorní hráčka spolupracovala se soubory La Tempesta, Collegium Marianum, Musica Florea, {oh!} Orkiestra, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Overtone, Musica Aeterna, The Czech Ensemble Baroque, Capella Cracoviensis, Ensemble Opera Diversa, Moravský komorní orchestr, Cornu Copiae, Quartetto Nero, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Králové, Orkiestra Barokowa AMuz w Krakowie nebo Sine Nomine Ensemble. Se zmíněnými soubory pracovala pod taktovkou Jose van Immerseela, Rubéna Dubrovskyho, Benjamina Bayla, Fabia Bonizzoniho ad.

Michaela se zúčastnila mnoha mistrovských hudebních kurzů doma i v zahraničí, kde se vzdělávala pod vedením špičkových lektorů (Bolette Roed, William Dongois, Thijs van Baarsel, Ketil Haugsand, Robert Hollingworth, Rachel Podger, Ashley Solomon, Corina Marti, Andreas Böhlen, Paolo Pandolfo, Rainer Zipperling, etc.) Od roku 2015 se Michaela také aktivně věnuje hře na flauto traverso. V rámci individuálních konzultací se vzdělávala pod vedením Kate Clark, Marcella Gatti, Lucie Duškové ad.

Michaela Koudelková se věnuje především interpretaci staré hudby a hraje na kopie dobových nástrojů. Od roku 2016 se aktivně věnuje také pedagogické činnosti, vyučuje hru na zobcovou flétnu na Konzervatoři Brno, kde je taktéž garantem zobcové flétny v rámci DVPP Dechové soboty a lektorkou kurzů Mladé talenty. V rámci doktorandského studia vyučovala v letech 2017-2021 barokní a klasicistní komorní hru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Od roku 2018 je zvána jako lektorka hry na zobcovou flétnu na Letní školu barokní hudby v Holešově.